Sadece Göcek, Sadece sailing, mükemmel servis
0 530 480 7500

Çocuklarla Katamaran için 10 ipucu

Ailemizle birlikte gerçekleştirmekten büyük keyif alacağımız Mavi Turlar çocukların zihinsel ve duygusal gelişimi için en değerli anları içinde taşır. Turkuaz sularda yüzmek, doğayla bu denli iç içe geçirilen bir tatil ve görülmeye değer yüzlerce koyun arasında kaliteli bir zamanı çocuklarınızla geçirmek son derece değerlidir.  Ailece planladığınız tatilinizde yazımızda bahsedeceğimiz bazı bilgiler hem teknede yaşamınızı kolaylaştıracak hem de daha keyifli zaman geçirmeniz için bazı ipuçları verecek.

Katamaran ve Aileler

Katamaranda parti
Katamaranda parti

Genellikle 10 kişiye kadar konaklama kapasitesi olan katamaranlar denizci belgenizle kaptansız olarak kiralayabileceğiniz tekneler. Dilerseniz turunuza bir kaptan da dahil edebilirsiniz. Kapasitesi ortalama 4 kişilik iki aile için oldukça uygun olan katamaranlar aynı zamanda su üzerinde daha sabit durdukları için son derece güvenlidir. Çok fazla geniş alana sahip olması çocukları rahatlıkla gözlemleme fırsatını da sağlar. 

Güvenlik ağları

Çocuklarla tekne tatili son derece eğlenceli ve keyifli olsa da almamız gereken bazı güvenlik önlemleri var. Bunların başında teknelere geçirilen güvenlik ağları yer alıyor. Çocuklarımızın teknelerden kayıp düşmemesi için bu ağlar son derece önemli. Seyahate çıkmadan önce bu konuyu mutlaka acentenizle görüşün.

Can yelekleri

Seyir halinde tüm çocuklar istisnasız can yeleği giymelidir. Çocuklar için doğru ebatta can yeleklerinin teknede hazır bulundurulmasını mutlaka isteyin. Ağırlıkları, boyları ve yaşlarını bildirmeniz yeterli olacaktır. 

Kurallara uyun

Kaptanlı tekne kiralama gerçekleştirmişseniz tekneyle ilgili bütün detayların ve deniz yaşamıyla ilgili kuralların yer aldığı bir brifinigi kaptanınız mutlaka yapacaktır. Fakat bu kuralları benimseyip uygulamak tamamen sizin insiyatifinizde olacaktır. Genellikle seyir öncesi yapılan bu bilgilendirmenin hemen ardından çocuklarınızla bu konuda ciddi bir konuşma gerçekleştirmeli ve güvende olmaları için kuralların ne kadar önemli olduğuna dair siz de pekiştirici detaylar vererek önem kazandırmalısınız. En önemlilerini sıralayacak olursak kurallar;

 • “Seyir halinde tüm çocuklar istisnasız can yeleği takmak zorundadır."

 • “Teknede asla koşulmaz.”

 • “Her zaman bir elinizle teknenin bir yerine mutlaka tutunun.”

 • “Teknenin burnunda asla çocukların tek olmasına izin verilmez”

 • “Ön güvertede de aynı şekilde çocuklar yalnız kalamaz.”

 • “Hava sertleştiğinde çocuklar mutlaka içeride olmalıdır.”

 • “Bir yetişkinin izni olmadan çocukların tekneden ayrılması kesinlikle yasaktır.”

 • “Yalnız yüzmek yasaktır. “ şeklindedir.

Deniz Tutması

Deneyimli denizciler dahi deniz tutmasıyla ilgili sorun yaşayabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda panik yapmayın. Özellikle son dönemde bu tip durumlar için birçok farklı yöntem vardır. İlaç kullanmaktan hoşlanmayanlar için nabız yöntemleri son dönemde çok kullanılmakta. Ancak bir çok ilaç bu bulantıları dindirmekte son derece iyi noktada.

Tıbbi malzemeler ve Sağlık

Birlikte tatile çıktığınız herkes ve kendinizin düzenli kullanmak mecburiyetinde olduğu ilaçları mutlaka seyahatinize dahil edin. Karaya çıkmak ya da en azından uygun bir yerden tedarik etmek bulunduğunuz koya göre ters bir noktada olabilir. Tekne içinde bulunan herkesin alerjik durumlarıyla ilgili bilgi sahibi olmanız da gerekebilir. Düzenli ilaçlarınızın yanı sıra teknede bulunan tıbbi malzemenin özetini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ağrı kesici ve ateş düşürücüler,
 • Deniz tutması durumunda ihtiyaç olacak ilaçlar,
 • Sinek kovucular,
 • Güneş kremleri,
 • Alerjik reaksiyonlar için krem, şurup ya da haplar,

Kumanya ve ihtiyaçlar

Tıbbi malzemeler için de bahsettiğimiz alerji durumları, yiyecek ve içecekler için de geçerlidir. Bu yüzden listenizi ona göre düzenleyin. Mavi yolculuğunuz öncesinde yapacağınız alışverişlerinize acil durumlarda hızlı hazırlanabilen yiyecekler dahil etmeyi unutmayın. Etkin bir tatil süreci geçireceğiniz için çocukların hızlı acıkması muhtemeldir. Aynı zamanda sıcak hava ve yüzmeden kaynaklı çok sıvı kaybedeceğiniz için hem kendiniz hem de çocuklarınız bol sıvı tüketmeye gayret edin.

Kıyafet seçimleri

Deniz üzerinde kıyafetlerinizin hafif pamuklu olması mavi yolculuk rotaları sıcak ve nemli olduğu için en iyi seçeneklerdir. Mutlaka birer adet uzun kollu kıyafetlerinizin olması da gerekir. Hava bazı akşamlarda serinleşebilir. Kara yürüyüşleri için ayakkabılarınız ve teknede uygun kaymaz terlikleriniz mutlaka yanınızda olmalı. Ayrıca güneş gözlükleriniz ve şapkalarınızı da unutmayın.

Teknede aktivite

Dümende bir çocuk
Dümende bir çocuk

Masa oyunları ve balık tutmak mavi turların vazgeçilmezlerindendir. Çocuklar için yeterli alan teknelerde mevcut olsa da bazen sıkılabilirler. Onların ve kendinizin sıkılmaması için yapabileceğiniz bu iki aktivite de son derece eğlencelidir. Çoğu teknede ihtiyacınız olan ekipmanlar bulunur ancak öncesinde iletişime geçerek ekstra aktiviteler de dahil edebilirsiniz. Zaman zaman dümeni çocuklarınıza bırakmak kendilerini daha iyi hissetmelerini de sağlayabilir.

Deniz ve koylarda aktivite

Hemen hemen tüm su sporlarına erişim imkanınızın olduğu mavi yolculuk rotalarında bulunan koylardaki işletmelerin yanı sıra kiraladığınız teknede de su sporları için imkanlar olabilir. Bu konuyla da ilgili öncesinde acentenizle görüşmeniz ve ekipmanlardan haberdar olmanız gerekir. Ayrıca koylarda karaya çıkarak gerçekleştirebileceğiniz trekking ve diğer kara sporları da vardır.