Sadece Göcek, Sadece sailing, mükemmel servis
0 530 480 7500

Mavi Yolculuklarda Yanınızda Olması Gerekenler

Tekne tatillerimiz süresince zamanımızın büyük bir kısmını deniz üzerinde geçiririz. Kalabalık ve stresten uzak tamamen güneş ve doğanın tadını çıkardığımız bu süreçte ihtiyaç duyabileceğimiz malzemelerin yanımızda olması gerekir. Unutmuş olmak istemeyeceğimiz Mavi yolculukların en önemli ihtiyaçlarını listelediğimiz yazımız bu konuda aydınlatıcı olacaktır. 

Güneş koruyucularımız

Mavi turların en önemli unsurlarından biri olan güneşle aramızdaki ilişki biraz daha kontrollü olmak zorunda. D vitamini deposu ve sağlık açısından ne kadar faydalı olsa da uzun süreli maruz kaldığımızda ciddi yanıklarla karşılaşabiliyoruz. Ayrıca gözlerimiz için de bir süre sonra oldukça yorucu olabiliyor. Bu yüzden cildimiz için güneş kremlerimiz ve gözlerimiz için güneş gözlüklerimizin yanımızda olması son derece önemli.  Elbette bir şapka da en önemli ihtiyaçlarımız arasında. 

Terlik ve Ayakkabılar

Tekne tatili dediğimizde her ne kadar sadece denizde geçen bir aktivite izlenimi verse de zaman zaman kara yürüyüşleri de mavi yolculukların olmazsa olmazlarından. Bazı koylarda bulunan patikalar ve yürüyüş yolları ufkunuzu açacak türden. Bu yüzden ayağınızı rahat hissedeceğiniz bir spor ayakkabı mutlaka yanınızda bulunmalı. Bunun yanı sıra teknelerin zeminleri de çoğu zaman ıslak olabiliyor. Bu yüzden terlik seçiminizde dişli terlikler kullanmaya kaymamak adına özen gösterebilirsiniz. 

Mayo

Havanın sıcaklığı ve sürekli yüzmek için muhteşem maviliklerde bulunduğunuzu düşünürsek üzerinizi değiştirmek için yeterli sebebiniz var demektir. Bu yüzden en az iki adet mayonuzun olması rahatlığınız açısından son derece önemli. Kıyafetlerinizle ilgili olarak şort-tişört kombini ise tekne tatilleri için son derece yeterli olacaktır. 

Ceketler ve uzun kollular

Sezon içerisinde nadiren de olsa bazı geceler serin olabiliyor. Sezon sonu ya da başında tekne kiralama yaptıysanız akşamların serin olması kaçınılmaz. Bu yüzden en azından herkes için bir adet uzun kollu kıyafetinizin bulunması sağlığınız için gereklidir.

İlkyardım seti

Genel olarak teknelerin tümünde bir ilkyardım çantası bulunması zorunludur. Ancak içeriğini çıkmadan önce kontrol etmeniz gerekir. Bazı çantalar yalnızca küçük yaralanmalar için oluşturulmuş olabilir. Koylar ve denizler son derece doğal ortamlar olduğu için deniz canlıları, arılar ve sinekler alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bunun için alerji kremleri ya da hapları ihtiyacınız gelişebilir. Birlikte seyahat ettiğiniz tüm bireylerin sağlık durumu ve alerjilerini bilmeniz bu konuda çok yararlıdır. Mide bulantıları içinse farklı birçok çözüm yolu vardır. Her ne kadar mavi yolculuk rotaları üzerinde denizler oldukça sakin olsa da deniz tutmaları nadiren gözlemlenebiliyor. Bu tip durumlarda alacağınız önlemler hem daha rahat hissetmenizi sağlar hem de bu tip bir problemle karşı karşıya geldiğinizde çözüm yoluna daha hâkim olursunuz.

Kamera

Fotoğraflar ya da videolar anılarımızı kaydetmemiz için en güzel araçlar. Teknolojinin ileri bir seviyeye geldiği şu günlerde mavi yolculuklarınızı bir telefon aracılığıyla da çok sağlıklı kaydedebilirsiniz ancak profesyonel çekimlerle de biriktirmek istediğiniz rotalarda bulunan muhteşem manzaralar, gün doğumları ve gün batımları için yanınızda bir kameranızın olmasını tavsiye ederiz. Çünkü öyle özel kompozisyonlarla karşılaşacaksınız ki fotoğraf dünyasını yeniden keşfedebilirsiniz.

Kitap – Defter

Özellikle kitap okumak için tüm sakinliğe sahip olacağınız mavi tur, artık aklınızın köşesine takılan o bir türlü okuyamadığınız kitap için en nitelikli zaman olacak. Birbirinden güzel manzaralar eşliğinde ruhunuzu dinlendireceğiniz bu anları bir kitap eşliğinde yaşamak muhteşemdir. Aynı zamanda anılarınızı not etmek için bir defter ve kaleme de ihtiyacınız olabilir. Hikayeleştirebileceğiniz anılarınız gelecekte çok daha fazla anlam kazanacak.